O książkach, o Krakowie, o książkach w Krakowie i o Krakowie w książkach

środa, 24 września 2014

Historie ze wspólnym zakończeniem

Trzyletnia Olivia wychodzi w nocy z namiotu w ogrodzie rodziców i przepada bez wieści. Osiemnastoletnia Laura zostaje zamordowana w kancelarii swego ojca.  Michelle czuje, że za wcześnie założyła rodzinę. Caroline skrywa pewną tajemnicę. W tym samym miejscu chodnika codziennie siedzi ta sama żółtowłosa dziewczyna z psem. A Jackson, były Wojkowy, były policjant, obecnie prywatny detektyw, musi to wszystko ogarnąć, zebrać w kupę i zrozumieć, nie dają się przy okazji zabić komuś, kto bardzo ma na to ochotę.

Po świetnej Jej wszystkie życia byłam pewna, że inne książki Kate Atkinson również przypadną mi do gustu. Autorka ta ma bowiem niezwykły dar opowiadania bez dopowiadania, roztaczania nie tylko obrazów, ale i uczuc panujących w duszach bohaterów, a jednocześnie nie wyjaśnia wszystkiego, niektórze rzeczy pozostawia domysłom czytelnika, który musi wykazać się wrażliwością, wyobraźnią i inteligencją, aby do końca połączyć wszystkie szczegóły tej niezwykłej powieści.

Wydawca określa Zagadki przeszłości jako kryminał, jednak mnie wydaje się, że ta książka jest o wiele bogatsza, że określenie „kryminał” (mimo, że kryminał przez ostatnie lata zyskał wiele nowych oblicz i głębi) jest dla niej krzywdzące. To, że jest tam morderstwo (nie jedno) i to, że jest tam detektyw, nie sprawia, że jest to kryminał. To raczej wielowątkowa powieść obyczajowa, dotykająca wielu trudnych tematów, skomplikowanych relacji rodzinnych – między ojcem a córką, między siostrami, między matką a jej dziećmi.

Chociaż Jej wszystkie życia podobały mi się bardziej, Zagadki przeszłości przekonały mnie, że na Kate Atkinson można polegać, jeśli szukacie wciągającej, inteligentnej i wielopoziomowej lektury. Ja z niecierpliwością będę oczekiwać kolejnych tytułów tej autorki na polskim rynku.

Moja ocena: 4,5/5

Kate Atkinson Zagadki przeszłości
Tłum. Paweł Laskowicz
Wyd. czarna Owca
Warszawa 2014-09-24


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawcy.

10 komentarzy:

 1. A mnie się bardzo podobało. Książkę mam z poprzedniego wydania, z inną okładką i innym tytułem - dopiero opis fabuły sprawił, że się tego domyśliłem :) Zgadzam się ze stwierdzeniem, że to bardziej obyczajówka, a mniej kryminał. Ale żaden to minus :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie się również podobało :) W nigdzie nie zapisałam, że to minus, że książka nie jest kryminałem :)

   Usuń
 2. Spotkałam się już z negatywną oceną tej książki, Ty przywróciłaś mi nadzieję :) Ciekawa jestem, jak sama ją odbiorę, bo "Jej wszystkie życia" bardzo mi się podobały.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "jej wszystkie życia" były zdecydowanie lepsze, w przypadku "Zagadek" najgorsze co może być, to zbyt wygórowane oczekiwania, albo po prostu fakt, że się spodziewasz czegoś innego :) Bo te blurby z tyłu trochę wprowadzają w błąd :/

   Usuń
 3. No proszę, wygląda na to, że wypadałoby poznać kolejną autorkę kryminałów!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno warto poznać tą autorkę, ale czy to takie kryminał, to nie wiem... :)

   Usuń
 4. Jej wszystkie życia bardzo mi się podobało i miałam wielkie oczekiwania co do Zagadek przeszłości - niestety na oczekiwaniach się skończyło :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No bywa, czasem coś zwyczajnie nie podejdzie. "Zagadki" w mojej opinii są specyficzne, ale mnie się podobało :)

   Usuń
 5. Intrygujący tytuł i fabuła zachęcająca. Nie pozostaje mi nic innego jak tylko poznać tą historię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że się spodoba, bo zdania na temat tej książki są podzielone :)

   Usuń