O książkach, o Krakowie, o książkach w Krakowie i o Krakowie w książkach

poniedziałek, 20 lutego 2012

Cijanie czyli sztuka bycia Krakusem


Dzisiaj chcę Wam zaprezentować książeczkę panów Mieczysława Czumy i Leszka Mazana „Jacy? Tacy! Czyli 100 pytań i odpowiedzi o Krakowie”. Autorzy napisali już razem kilka wspaniałych i wesołych książek o Krakowie – jego zwyczajach, języku, legendach i dziwactwach. W „Jacy? Tacy!” zadają 100 najbardziej, wydaje się, kluczowych pytań odnośnie bycia Krakusem i konsekwencji takiego stanu rzeczy, a następnie udzielają odpowiedzi, zawierając w nich mnóstwo ciekawostek odnośnie krakowskiej historii i mitologii. W większości odpowiedzi przeprowadzają również bardzo poważną i głęboką argumentację na  temat wyższości Krakowa nad resztą świata, a czynią to w pięknym stylu, z iście ułańską fantazją.

Książeczka jest tak cudowna, że napisanie recenzji oddającej wszystkie jej zalety bez przytaczania cytatów jest chyba niemożliwe. Jest to prostu tak wspaniała jak miasto które opisuje ;). Pozwolę sobie zacytować kilka fragmentów, aby każdy mógł sobie wyrobić zdanie:

Pyt. Czy to prawda, że w Krakowie co godzina jest południe?
Odp. Hejnał Mariacki grany jest wprawdzie co godzina, ale tylko raz na 24 wypadki w ciągu doby oznacza on nadejście południa. (…)

Pyt. Czy krakowianie pochodzą od małpy?
Odp. Nie.

Pyt. Co to jest cijanie?
Odp. Jest to czynność polegająca na uświadamianiu światu – za pomocą słów, gestów i zachowań, że jest się z Krakowa. (…)

Pyt. Czy Adam Mickiewicz studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim?
Odp. Nie. A szkoda, pisałby wtedy jeszcze lepiej. (…)

Pyt. Czy to prawda, że Pan Jezus urodził się z Krakowie?
Odp. Prawda. Dowodem na to jest szopka krakowska. (…)

Pyt. Czy Kraków leżał kiedyś nad morzem?
Odp. Zapewne, o czym świadczą olbrzymie złoża soli w okolicach Wieliczki. (…)

Pyt. W ciągu dwóch dni spędzonych w Krakowie, trzy razy narobił na mnie gołąb. Dlaczego?
Odp. Jak mawiał stary Maćko z Bogdańca: „Nie próbujmy wyroków boskich dochodzić, by czasem nie pobluźnić”.”

„Oficjalnym powodem przeniesienia sygnału czasu (nadawanego z Collegium Maius przez Polskie Radio wraz z hejnałem – przypis – Viv na podstawie cyt. książki) z Krakowa do Warszawy były rzekomo wygórowane ceny, jakie UJ żądał za prawdę. W rzeczywistości szło o żenująco małe kwoty, które za prawdę gotował była zapłacić Warszawa”

„W roku 2000 w restauracji Wierzynek odbył się Zjazd Byłych Stolic, na którym potwierdzono seniorat Krakowa. (…) Warszawa otrzymała status członka oczekującego.”
Dlaczego? – odsyłam do książki. Jest to książka idealna dla wszystkich, którzy lubią się pośmiać i jednocześnie czegoś dowiedzieć. Krakowianie na pewno znajdą tu interesujące informacje na temat swojego miasta, goście poznają dzięki niej krakowską mentalność, dowiedzą się czemu mówimy tak, jak mówimy, czemu na święta stawiamy drzewko, na obiad jadamy ziemniaki, na deser borówki i kremówki, i dlaczego Kraków to najlepsze miejsce na ziemi.

Moja ocena: 6/6

16 komentarzy:

 1. Przednie :-). Chyba sobie kupię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tym będzie trudno - książka dostępna tylko w antykwariatach, widziałam w internetowych.

   Usuń
 2. Może gdyby była to książka o moim mieście, to bym się przekonała, ale tak to dość trudno mi wyczuć klimat. W Krakowie nigdy nie byłam. Szkoda.
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie Kraków zaprasza! :) Widzę, że bierzemy udział w tym samym wyzwaniu - życzę powodzenia, mnie idzie bardzo słabo.

   Usuń
 3. Świetna musi być ta ksiażka. Uwielbiam Kraków. Ma ten niesamowity klimat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kraków z grzeczności nie zaprzecza ;) A na poważnie - chyba wszystkie książki panów Czumy i Mazana są świetne, jeśli kiedyś gdzieś trafisz na cokolwiek to polecam dla samej radości czytania i śmiania się do rozpuku.

   Usuń
 4. Kurcze, ale mi ochotę zrobiłaś :) W końcu zagorzały krakus żem se :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam grzebać po bibliotekach, często widzę, że leżą mazany, bo ludzie chyba nie wiedzą, co za skarb :)

   Usuń
  2. W okolicy maja na Dobrego Pasterza, chyba zarezerwuję :)

   Usuń
  3. Świat jest mały, należymy do tej samej biblioteki :)

   Usuń
 5. Twoja czy z biblioteki? ;>

  OdpowiedzUsuń
 6. Wrzuciłem recenzję. Jakoś mamy inne odczucia :) A że książka była z biblioteki, więc pewnie czytaliśmy tą samą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mógłbyś może wrzucić link? Bo bardzo jestem ciekawa Twojej recenzji, a nie mogę nigdzie znaleźć.

   A humor tam jest powiedzmy specyficzny, nie każdemu musi się podobać. Ja z racji zawodu mam już trochę inny stosunek do tego typu literatury :)

   A książkę miałam akurat z Rajskiej ;)

   Usuń
  2. Już znalazłam. Faktycznie, zupełnie inne podejście mamy do tej książeczki. Wydaje mi się jednak, że założeniem autorów było przedstawienie Krakusów jako bufonów, i to im faktycznie wyszło. Dla mnie (też z dziada pradziada krakowianki) to taki przykład śmiania się z samego siebie.

   Ale każdemu ma prawo podobać się coś innego :)

   Btw - dziękuję za reklamę, mimo wszystko ;)

   Usuń
 7. Ja niby też z dziada, ale wydaje mi się że jednak Panowie przekroczyli momentami magiczną linię dzielącą dobrą zabawę od irytacji

  OdpowiedzUsuń