O książkach, o Krakowie, o książkach w Krakowie i o Krakowie w książkach

środa, 10 kwietnia 2013

Psychopaci są wśród nasDziś nietypowo przedstawię Wam książkę, która służy mi pomocą w mojej pracy magisterskiej. Psychopaci są wśród nas profesora Roberta Hare’a jest jednym z niewielu opracowań dotyczących psychopatii, które ukazały się w naszym języku i które jednocześnie są napisane w przystępny sposób, nie tracąc jednocześnie na profesjonalizmie.

Profesor Hare od początków swojej kariery psychologa  zajmuje się zjawiskiem psychopatii, jest jednym z największych specjalistów w tej dziedzinie i jednocześnie jednym z niewielu, którzy zwrócili uwagę na ten problem nie tylko kolegów po fachu, ale i prawników, policjantów i pracowników opieki społecznej. Gdyż pomimo iż psychopaci są nam poniekąd znani z książek czy filmów, większość ludzi nie orientuje się nawet pobieżnie na czym to zjawisko polega i wiedzę swoją czerpią tylko i wyłącznie z Milczenia owiec. Po kilkudziesięciu latach badań nad ludźmi z tego typu osobowością Hare opublikował książkę, która jest adresowana przede wszystkim do laików, którzy chcieliby zrozumieć na czym polega psychopatia i jak sobie radzić z psychopatą, jeśli takowego spotkamy. A jak wynika z lektury Psychopatów, jest duża szansa, ze każde z nas przynajmniej raz w życiu zetnie się a takich osobnikiem.

Książka przede wszystkim wyjaśnia dokładnie jakie cechy decydują o określeniu danej osoby psychopatą, i dlaczego właśnie te cechy zostały uznane za najistotniejsze. Profesor Hare tłumaczy czytelnikowi, skąd biorą się problemy w diagnozowaniu tej przypadłości, i dlaczego tak trudno zajmować się tym tematem. Obdziera jednocześnie psychopatię z mitów, które narosły wokół tego zjawiska, głównie za sprawą kultury popularnej. Okazuje się, że psychopatia nie towarzyszy jedynie seryjnym mordercom, ale i oszustom finansowym, a nawet przedstawicielom pewnych zawodów, gdzie brak empatii ułatwia życie. Dzięki tej lekturze dowiecie się również, dlaczego wielu przestępców to psychopaci, ale jednocześnie, że wielu psychopatów nigdy nie popadnie w konflikt z prawem. Wreszcie, poznacie problemy, jakie nastręczają próby leczenia tego zjawiska. Wszystkie informacje profesor hojnie ilustruje przykładami z własnej praktyki oraz ciekawostkami, które mogą się przydać w życiu, chociażby czytając powieści o psychopatach. Nie jest to zatem tylko suchy naukowy wywód, ale jednocześnie rodzaj reportażu z pola walki z psychopatią.

Warto sięgnąć po Psychopatów, by zrozumieć zjawisko, które wcale nie jest tak rzadkie, jak nam się wydaje, nauczyć się ostrożności w kontaktach z ewentualnymi psychopatami, ale i nie dać się omamiać wybiórczą wiedzą z powieści czy filmów.

Moja ocena: 5/6

Robert D. Hare Psychopaci są wśród nas
Tłum. Anna Skucińska
Wyd. Znak
Kraków 2008

28 komentarzy:

 1. O matko, jak bym chciała napisać pracę magisterską o psychopatach!...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, chociaż z bibliografią mam problem, to jednak temat pracy wydaje mi się ciekawy, więc się tak nie męczę. :)

   Usuń
 2. Szalenie mnie zaciekawiłaś tą recenzją. Muszę koniecznie sięgnąć po tę książkę. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o tym autorze na wykładach, ale książki jeszcze nie czytałam - może to już czas... ;-)
  P.S. Czekam na recenzję "Procesu karnego" z Twojego stosu :-P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto, bo rzadko się zdarza, że książka tak wartościowa jest jednocześnie tak dobrze napisana.

   Najpierw zdam ten przedmiot, a potem zastanowię się nad recenzją, gdyż nie ukrywam, że moja ocena książki będzie4 zależała od oceny z przedmiotu :D

   Usuń
 4. Wielkie WOW! Bardzo chciałabym przeczytać tę książkę! Psychopatia jest fascynującym zjawiskiem, co nie znaczy, że chciałabym mieć z nią do czynienia w innych okolicznościach, niż na kartach książki :-/
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zjawisko jest bardzo ciekawe, natomiast co do stykania się z nią, to wierz mi - po lekturze inaczej spojrzysz na niektóre osoby, które spotkałaś w życiu :)

   Usuń
 5. Planujesz badania terenowe? :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Też mnie fascynuje ta tematyka, dlatego muszę muszę przeczytać. Chociaż podejrzewam, że po przeczytaniu zacznę szukać psychopatów wokół siebie :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest taka szansa. :) Ale poważnie mówiąc, o wiele lepiej uświadomić sobie pewne rzeczy niż później żałować, że się ich nie wiedziało. Hare pisze, że wielu psychopatów to ludzie, których spotykamy na co dzień w pracy czy na uczelni, a którzy gdy znajdą nieświadomą ofiarę, dosłownie wysysają z niej całą energię, pieniądze itd. Dlatego lepiej unikać takich ludzi.

   Usuń
  2. Tym bardziej warto przeczytać tę książkę. A temat Twojej pracy to...?:)

   Usuń
  3. Wstępnie: "Odpowiedzialność karna psychopatów" a w praktyce zobaczymy co wyjdzie... ;)

   Usuń
 7. mam tę książkę w planach :) co prawda pracy na ten temat nie piszę i raczej nie będę pisać, ale dla własnej wiadomości chętnie przeczytam... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pracy mi pomaga, bo nie ma wiele na ten temat, zwłaszcza, jeśli odbiorcą ma być nie-psycholog. Ale książka jest napisana właśnie z myślą o tych, którzy nie zajmują się profesjonalnie tematem, ale chcą zrozumieć o co chodzi.

   Usuń
 8. Myślę, że chętnie bym po nią sięgnęła w ramach pewnej ciekawostki. Ostatnio mam w zanadrzu pewną książkę o psychomanipulacjach, ale jakoś ciągle mi nie z nią nie po drodze. Tak, czy siak "Psychopatów" na pewno dopisuję do swojej listy :)

  P.S. Świetny temat pracy! Nie to, co mój - czyste odtwórstwo :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze? Zaczynam żałować że nie znalazłam sobie jakiegoś "normalnego" tematu - dosłownie i w przenośni...

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Oj tam, nie marudaj :) Pomyśl sobie jaką będziesz mieć satysfakcję po napisaniu całości i co potomnym będziesz mogła opowiadać później :D

   P.S. Usuń trwale jak możesz ten mój usunięty komentarz, bo słowo zgubiłam i musiałam się poprawić :P

   Usuń
  4. :) Niech zostanie tak jak jest, bo znowu coś nie tak kliknę :D

   Usuń
 9. Ostatnio czytałam książkę Anny Poppek o najsłynniejszych seryjnych mordercach XX wieku i bardzo mi się podobała. Coś czuję, że proponowana przez Ciebie lektura również przypadnie mi do gustu. Przy okazji poszukam jej w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z kolei muszę zapolować na tych seryjnych morderców (zabrzmiało to złowieszczo...)

   Usuń
 10. Boże a ja tak przyziemnie o antycznym budownictwie sakralnym pisałam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hehe, psychopaci też są przyziemni :D

   Usuń
  2. aaaa Viv dzięki jak nie wiem co za banerek. Wykorzystałam jeden:)

   Usuń
  3. Cieszę się bardzo, zwłaszcza, że wykorzystałaś mój ulubiony. Chociaż przyznam, że jak już je wysłałam, to potem miałam wątpliwości, czy nie wyglądają za bardzo badziewnie, bo niestety nie mam talentu :) Dlatego bardzo mi miło :)

   Usuń