O książkach, o Krakowie, o książkach w Krakowie i o Krakowie w książkach

czwartek, 21 sierpnia 2014

Podróż po Europie 2

Po dłuuugiej przerwie kontynuujemy nasza literacka podróż o Starym Kontynencie.

Austria
Austria oferuje wiele ciekawych miejsc do zwiedzania, bez konieczności opuszczania własnego fotela. Na pewno na naszej książkowej mapie nie może zabraknąć Wiednia. W jego poznaniu pomoże nam Jody Shields, opisująca Cienie Wiednia wraz z jego XIX wieczną atmosferą. Podobne działanie na nasza wyobraźnię będą miały powieści Franka Tallisa. No i oczywiście nie zapomnijcie o dobrym przewodniku!


Irlandia
Tutaj można zrobić dwie rzeczy: albo pojechać do Belfastu, a to najlepiej uczynić w towarzystwie Sharon Owens, która zabierze was do Tawerny przy Klonowej, i w inne urocze miejsca. Następnie udajcie się do Limerick, gdzie Frank McCourt opowie wam o ciężkich czasach międzywojnia w książce Popiół i żar. Ale Irlandia to też zielone pustkowia, na których od czasu do czas znajdzie się niewielkie, urokliwe miasteczko, choć ich mieszkańców nie zawsze łatwo do siebie przekonać, chyba, że nauczysz się robić Irlandzki sweter. Kiedy już jednak uda ci się wkraść w ich łaski dowiesz się, że w Irlandii są Błogosławieni,którzy robią ser. Zanim jednak założysz własny biznes w krainie elfów, najpierw odwiedź Bar McCarthy’go i zjedz Zupę z granatów (Marsha Mehran). Niewykluczone tak poza tym, że uda ci się zakochać, nie tylko w wyspie, ale i w kimś jeszcze, jak to było chociażby w przypadku bohaterów Irlandzkiej trylogii Nory Roberts.

Wielka Brytania
Londyn, kochani, Londyn! Ileż ona daje nam możliwości, by w towarzystwie najlepszych poszukiwać morderców i złodziei! Wizyta na BarekStreet 221B może okazać się niezwykłą okazją, by wraz z Sherlockiem Holmesem i doktorem Watsonem wciąż udział w fascynującym śledztwie. Gdyby ten detektyw był akurat zajęty, polecam udać się do osoby równie inteligentnej i obdarzonej wnikliwym umysłem. Pan Herkules Poirot, mimo, że cudzoziemiec, pokaże Wam Londyn, o jakim nie śniliście. Współczesne techniki śledcze w warstwę obyczajową stolicy Wielkiej Brytanii znajdziecie w Wołaniu kukułki Gilberta Galbraitha.  Jeżeli zaś waszym sercem wstrząsnęły straszne zbrodnie na prowincji, poproście Marthę Grimes, by wstawiła się za wami u inspektora Scotland Yardu, Jury’ego, i jego przyjaciela Melrose’a Planta.
Ale nie samą zbrodnią Anglia żyje. Warto przecież trochę pozwiedzać zacne majątki ziemskie, odwiedzając przy okazji chociażby pannę Elisabeth Bennett i jej siostry, chyba, że wolicie bardziej mroczne klimaty – napiszcie list zapowiadający do panny Jane Eyre! Albo nawet, jeśli macie odwagę, przejedźcie się na Wichrowe wzgórza.

W waszej podróży po Anglii nie zapomnijcie tylko, na Boga, o Szkocji. Tutaj będzie łatwo, w Edynburgu działa bowiem nasz człowiek – Alexander McCall Smith. Tylko sprecyzujcie, gdzie chcecie się udać, bowiem ten pan od czasu do czasu organizuje też podróże do Afryki.
A tak w ogóle to zawsze warto mieć na podorędziu Zapiski z małej wyspy, abyście przypadkiem nie ominęli żadnego ciekawego miejsca.

Islandia
Ta wyspa też ma się czym literacko pochwalić, ale przyznam szczerze, że jeszcze tej tematyki nie zdołałam zgłębić  tak, jakbym chciała. Na razie więc jedyne, co mogę poradzić, bo patrzeć pod nogi, żeby przypadkiem nie wylądować W bagnie.

Wyspy Owcze

To wciąż jeszcze turystycznie i książkowo dosyć zapomniany region. Ale 81:1 Opowieści z Wysp Owczychna pewno to zmienią. Toteż jeśli wybieracie się w te regiony, obowiązkowo zaopatrzcie się w ten tytuł.

2 komentarze:

  1. OJ, wołanie Kukułki oniecznie muszę przeczytać!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Odwiedziła bym Irlandię tym razem gdyż już przygodę z nią zaczęłam przyglądając się jak się robi irlandzkie swetry.
    Ta reszta książek w irlandzkim klimacie by mnie zachęciła do tej podróży.

    OdpowiedzUsuń